Yiyecek ve İçecek

GIDALARINIZIN UZUN SÜRE TAZELİĞİNİ KORUYORUZ.

Gıda endüstrisinin zorluklarından biri gıdadaki bakteriyel faaliyetlerin önüne geçilmesidir. Bakterilere karşı en etkli yöntemlerden biri gıdaların dondurulmasıdır. Geleneksel dondurma işlemlerinde dondurulacak gıdaların hücre zarları parçalanır ve bu parçalanma sonucunda hücre zarı içerisindeki stoplazma hücre dışına çıkarak ağırlık kaybına, besin değerinin azalmasına ve ürün kalitesinin bozulmasına yol açar. Kriyojenik dondurmada hızlı soğumadan dolayı su kaybı ve ağırlık kaybı önlenir. bu sayede gıdaların, oksidasyon ve vitamin değerleri korunur, gıdaların görüntüsünde ve tadında bozulmalar olmaz.

Kriyojenik dondurma işlemlerinde genellikle Sıvı Azot ve Sıvı Karbondioksit kullanılır. Bu gazlar gıda sektöründe kırmızı ve beyaz et, balık, unlu mamuller, sütlü gıdalar, sebze ve meyvelerin dondurulması ve soğutulmasına ilişkin tüm proses aşamalarında kullanılmaktadır.

OKNAL olarak müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik özellikteki ürün ve hizmetti sunmaktayız. Dondurulmuş, soğutulmuş, canlı, taze ve gazlı yiyecek ve içeceklerin tüketicilere kaliteli br şekilde sunulması için müşterilerimize çözüm ortağı olmaktayız.

Oksijen, balık çiftliklerinde çözünmüş oksijen seviyesini arttırarak ürün kalitesini yükseltir.

Sıvı Azot ve Karbondioksit, gıda ürünlerinin yüksek kalitede dondurulmasında kullanılır. Bu gazlar ve karışımları gıda ürünlerinde oksidatif bozulmayı, bakteri ve küf üremesini geciktirerek, ürünlerin raf ömürlerini uzattığı için Modifiye Atmosfer Paketleme (MAP) işlemlerinde kullanılır. bunların dışında paketlenmiş etlerin, deniz mahsullerinin, kullanıma hazır sebze ve unlu mamullerin tazeliklerinin korunmasını sağlar. Gaz karışımları taze meyvelerin depolama ömürlerini uzatır. Bu gazlar gıdaların düşük sıcaklıkta taşınmasında kullanılır.

Karbondioksit, içecek endüstrisinde alkollü ve alkolsüz içeceklerde (maden suyu, meşrubat, bira, şarap, v.b.) karbonatlaştırmada kullanılır. Karbondioksit, Azot ile birlikte şişeleme proseslerinde de kullanılır.