Karşılaşılan Sorunlar

MIG KAYNAĞI YAPACAĞIM, NEDEN SADECE ARGON KULLANAMIYORUM?

 

Çelikleri saf argon ile kaynak yapmak mümkündür fakat yapılan kaynakta düzensiz bir ark, aşırı sıçrama ve yetersiz nüfuziyet gibi etkilerle karşılaşılır. Çeliklerde yapılan MIG ile kaynak sırasında, arkın stabilize edilmesine ve sağlam kaynak yapılması için küçük miktarda oksitleyici (ya karbondioksit ya da oksijen) gaza ihtiyaç vardır. Bu daha düzgün bir kaynak görüntüsü ve istenilen özellikleri daha rahat sağlayan bir kaynak olacaktır.

 

YAPTIĞIM KAYNAKTA NEDEN ÇOK FAZLA SIÇRANTI VAR?

 

Sıçramanın birçok sebebi vardır fakat temel sebepleri şunlardır;

 • Kaynakçının eğitimi en temel sebebidir. Kaynak koşulları, uyulması gereken kurallar ve prosedüre uygun kaynak için; kaynakçıya iyi bir eğitim verin.
 • Uygun olmayan kaynak şartları, hatalı voltaj-akım ayarı.
 • Zayıf kaynak tekniği-yanlış torç açısı-elektrod mesafesinin uygun olmaması.
 • Paslı bir yüzey-yağ, gres, nem
 • Koruyucu gaz olarak CO2 kullanmak-karışım gazları önerilir.
 • Boyalı veya kaplamalı bir yüzeye kaynak yapmak.

 

ALÜMİNYUM KAYNAĞI YAPARKEN OLUŞAN SİYAH TABAKA (KURUM) SEBEBİ NE?

 

Kaynak metalinin yüzeyinde meydana gelen bu siyah tabaka kurum (is) değildir. Bu bir ‘alüminyum oksit ‘ biçimidir. Kaynak yapımı gerçekleşirken, ana metal ve dolgu telin bir kısmı yüksek sıcaklıktan (kaynak arkı)  dolayı buharlaşır. Bu metal buharı, koruyucu gazın koruduğu alanı terk ederken hava ile birleşerek ‘alüminyum oksit’ oluşturur ve kaynak metalinin yüzeyine yapışır. Kaynak akımı ne kadar yüksek olursa, oluşan oksit miktarı o kadar artar. Bu sorunu ortadan kaldırmak her zaman mümkün olmayabilir ancak koruyucu gazın doğru seçimi ve torç açısının düzgün olması bu etkiyi minimize edecektir. Ayrıca kaynak metali sıcakken yani bitiminden hemen sonra temizlenirse, daha kolay temizlenir. Soğuyan metalden temizlemek çok daha zor olacaktır.

 

 

 

PASLANMAZ ÇELİK KAYNAĞI YAPARKEN ÇATLAMALAR OLUYOR. SEBEBİ NE?

Paslanmaz çeliklerde iki tür çatlama vardır; Sıcak çatlak Soğuk çatlak.

 

Sıcak çatlak, katılaşma çatlağı olarak tanımlanır. Özellikle östenitik çeliklerde görülür. Kaynak metali sıcakken ortaya çıktığı için ‘sıcak kaynak’ olarak adlandırılır. Çatlamayı önlemenin en önemli yolu dolgu metalinin doğru (elektrod – tel) seçimidir.

Soğuk çatlak, hidrojen çatlağı olarak tanımlanır. Hidrojene toleransı olmayan malzemelerde (martensitik paslanmaz çelik) meydana gelir. Hidrojen kaynak metalinin içerisinde çözünür. Katılaşmadan sonra hidrojen yavaş yavaş metal içerisinde yayılmaya başlar. İçerde sıkışan hidrojenin uyguladığı basınç yeterince fazla olduğunda çatlama meydana gelir. Bu olay kaynak yapıldıktan saatlerce sonra ortaya çıkabilir.

 

KAYNAĞIMDA NEDEN GÖZENEK OLUŞUYOR?

Gözenekler genellikle soğuyan kaynak metali içerisinde sıkışan gazlardan meydana gelir. Azot gibi gazlar gözeneklerin en büyük etkenlerinden biri iken, malzeme üzerindeki yağ, kir, pas, nem gibi etkenlerde bu soruna neden olabilir.

Gözenekliliğin başlıca sebepleri şunlardır;

 • Çok yüksek veya çok düşük bir koruyucu gaz akışı – Çok yüksek olursa dışarıdaki havayı içeri sürükler, Çok düşük olursa soğuyan kaynak metalini dışardaki havadan yeterince koruyamaz.
 • Zayıf kaynak tekniği – Uygun ark mesafesi veya kötü torç açısı.
 • Koruyucu gazın yanlış seçimi – Hidrojen ve/veya Azot içeren koruyucu gaz karışımları bazı malzemeler için uygundur ancak bazı malzemelerde gözenekliliğe sebep olur.
 • Bakım yapılmamış ekipman – Hortum bağlantı parçaları sıkılmazsa veya güç kaynağında veya torçta gaz sızıntısı varsa, dışardaki hava koruyucu gaza karışabilir. Ayrıca bazı hortum türleri kendliğinden geçirkendir ve koruyucu gazın nemlenmesine sebebiyet verebilir.
 • Yüzey kirliliği - yağ, gres, su ve kaynaklı bileşendeki diğer kirlilik - kaynak metaline hidrojen katabilir.

Bu kapsamlı bir liste değildir, ancak gözenekliliğin temel sebebi temizlik ve / veya zayıf kaynak prosedürleri-tekniğinden kaynaklanmaktadır.