HABERLER

OKNAL Sınai ve Tıbbi Gazlar İhracatını Arttırdı.

1991 yılında, yüzde 100 yerli sermaye ile Kahramanmaraş’ta kurulan Oknal, ilk olarak oksijen dolum tesisleri ile üretime başladı. İstanbul, Ankara, Adana ve Almanya’da açtığı tesislerle faaliyetlerine devam eden Oknal, likit ve gaz fazlarında karbondioksit, oksijen, argon, nitrojen, amonyak, narkoz, kurubuz, asetilen, helyum, hidrojen, özel gazlar ve karışım gazları üretim/Satışı yapıyor.
 
Oknal, 50 adet transport tanktan oluşan kendi taşıma filosu, Orta Doğu ve Avrupa ülkelerine yaptığı ihracatlarla, her geçen yıl büyüyerek sektöründe adından söz ettiriyor.
 
Oknal Sınai ve Tıbbi Gazlar şirketi olarak faaliyetlerine doğal karbondioksit üretimi yaparak, saflaştırma ve sıvılaştırma tesisini eklediklerini belirten Yönetim Kurulu Başkanı Azmi Kaptanoğlu, “Gıda ve temizlik sektöründe kullanılan katı karbondioksit Kurubuz’u üreterek bu alanda öncü olduk. Faaliyetlerimize ek olarak yangın söndürme sistemlerinin kurulum, dolum, bakımı ve aynı zamanda kurubuz üretim makineleri, kriyojenik depolama tankları, her ebatta basınçlı kapların üretimini yapıyoruz” dedi.
 
Türkiye’de geçmişe bakıldığında sınai ve tıbbi gaz üretimi sınırlı sayıda firma tarafından yapıldığına dikkat çeken Kaptanoğlu, bu ürün grubunda yer alan ürünlerin oldukça zor ve pahalı bir şekilde tedarik edildiğini söyledi. Kaptanoğlu; “Sektörde bulunan firmaların büyüme atakları, yabancı yatırımların gerçekleşmesi gibi faktörler sektörün gelişimini olumlu yönde etkiledi. Bu gelişim sürecini büyüme endeksli olarak gerçekleştiren bir firmamız, özellikle Orta Doğu ülkeleri pazarında yaptığı yükselişle sektörde aranan bir marka haline geldi. “ dedi.
 
“Sektörün liderleri arasında yerimizi aldık”

On yıl önce ihracat çalışmalarına başladıklarını söyleyen Kaptanoğlu,  “Özellikle son beş yıldır ihracat çalışmalarına hız vermiş ve üretiminin yüzde 70’i ihracat ağırlıklı hale getirmiş durumdayız. Ayrıca firmamız, iç pazarda bulunan endüstriyel, medikal ve gıda sektörlerindeki gaz kullanıcılarının en önemli tedarikçilerinden biridir. Bu anlamda yaygın bayi ağı ile Türkiye pazarında her geçen gün büyümeye devam ediyoruz” diye konuştu.
 
Özellikle likit fazda bulunan doğal karbondioksit, argon, nitrojen, oksijen ve amonyak ihracatlarını başarıyla gerçekleştirdiklerini söyleyen Kaptanoğlu, “Ürünlerimiz özellikle Irak, İran, Suriye, Lübnan, Ürdün, Kuveyt, Azerbaycan, Gürcistan, Türkmenistan, Bulgaristan ve Yunanistan gibi ülkelere ihraç edilmektedir. Özellikle Ortadoğu ülkelerinde firmamız en yüksek pazar payına sahiptir.” dedi.
 
Her geçen yıl ihracat hedeflerini yükselttiklerini belirten Kaptanoğlu, “Tesis ve lojistik yatırımlarını artırdık. Amacımız Türkiye’nin, tüm dünyaya, en fazla gaz ihracatı yapan firmalarından biri olmaktır. Bu hedefi gerçekleştirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Firmamızın ihracat konusunda yaşadığı en önemli sıkıntılar arasında ülkemizdeki enerji ve istihdam maliyetlerinin yüksek oluşu geliyor. Ayrıca Orta Doğu ülkelerinde uygulanan gümrük işlemlerinin yavaşlığı, ürünlerimizin teslimatını olumsuz yönde etkilemektedir “ diye konuştu.
 
“Sektörün liderleri arasında yerimizi aldık” diyen Kaptanoğlu, “2011 yılında,  bir önceki yıla oranla, ihracatımızı yüzde 35 artırdık. Endüstriyel ve medikal gaz sektöründe bölgenin en önemli firmalarından biriyiz. “dedi.
 
İnternet üzerindeki işlem hacminin artmasıyla birlikte E-ticaret sistemi üzerinden tanıtım ve satış faaliyetlerine yöneldiklerini ifade eden Kaptanoğlu, “Bu kapsamda turkishexporter.net ile uzun yıllardır ortak çalışmalar yürütüyoruz. Turkishexporter.net sayesinde firmamızın dünya çapında tanıtım olanağı sağlanmış ve sistem üzerinden yapılan taleplerde bir artış olduğu gözlenmiştir.  Ayrıca kendi internet sitemiz üzerinden online satış ve sipariş vermeyi mümkün kılan sistemleri de kullanıyoruz.”dedi.
 
 “Krizlere karşı hazırlıklıyız”

Türkiye artık global ekonomisiyle bütünleşen bir yapının içinde olduğuna dikkat çeken Kaptanoğlu, “Küresel değişimler ve etkiler genel olarak sektörümüzü yakından ilgilendiriyor. Oknal önceki krizlerde elde ettiği tecrübelerle, her an yaşanabilecek krizlere karşı hazırlık, dikkatli ve tedbirli yatırım, müşteri risklerinin kontrolü, döviz pozisyonlarının risk almayacak şekilde yönetimi gibi konularda güçlü bir yapıya sahiptir. Bu nedenle Avrupa’da yaşanan krizin etkilerinden firmamız en hafif şekliyle etkilenmiştir” dedi.
 
Ağırlıklı olarak Orta Doğu ülkeleri ihracatı gerçekleştirdiklerini söyleyen Kaptanoğlu, “ Bu ülkelerde ve özellikle Suriye’de yaşanan gelişmeler ihracatımızı olumsuz yönde etkiliyor. Özellikle taşımacılık konusunda ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Devlet-özel sektör işbirliği ile bu sorunların bir an önce çözüme kavuşturulmasını ümit etmekteyiz.  Yaşanan gelişmeler alternatif pazar arayışlarımızı artırdı. Bu paralelde Avrupa Pazarındaki etkinliğimizi artırmak öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor.”şeklinde konuştu.
 
“Doğal Karbondioksit Üretiyoruz”

Endüstriyel ve medikal gazlar alanında ihtiyacı ve beklentileri analiz ederek pazar için her zaman tercih edilen olmaya öncelik verdiklerini dile getiren Kaptanoğlu, “Referans gösterilen, güvenilir bir firma olmayı şirketimizin en önemli önceliği tutuyoruz. Bu amaçla, kalite sistemini ve gerekli kaynakları, gereksinimleri doğrultusunda geliştirmek, etkinliğini gözlemek ve sürekli iyileştirmek adına Ar-Ge çalışmaları yürütüyoruz. Komple çözümler ve yönde yapılan servis hizmetleri, bayilik sistemleri, ürün saflıklarını artırma teknolojileri,  üzerinde firmamız, Ar-Ge çalışmalarına devam ediyor” diye konuştu.
 
Ar-Ge’de müşteri   odaklılık anlayışı ile çalıştıklarını belirten Kaptanoğlu, “Oknal olarak, volkanik aktiviteler sonucu açığa çıkan yüksek saflıkta doğal karbondioksit üretimini, uluslararası normlarda başarıyla gerçekleştiriyoruz. Bu ürün, dünyanın çeşitli bölgelerinde faaliyet gösteren içecek firmaları tarafından özellikle ilgi görüyor. “dedi.